Jak połączyć kilka kredytów konsumpcyjnych w jeden nowy kredyt? Kredytem konsumpcyjnym jest np. kredyt gotówkowy, ratalny czy limit w koncie. A mowa jest oczywiście o kredycie konsolidacyjnym, który jest temu zadaniu dedykowany. Natomiast łączenie kredytów, to nic innego jak konsolidacja.
Jak łączy się kredyty i pożyczki bankowe w nowy kredyt? Zaciągając nowy kredyt. W przyrodzie nie ma czegoś takiego jak łączenie czy zamiana kredytów. Nie można zamienić sobie w jeden czy dwa kredyty w jeden. Konieczne jest zaciągnięcie nowego kredytu i dopiero potem, ze środków uzyskanych z takiego kredytu, spłacić można wybrane zobowiązania. I to jest właśnie konsolidacja. Aby uzyskać kredyt na skonsolidowanie kredytów, to należy zwrócić się w tym celu do wybranego banku i zapytać o kredyt konsolidacyjny.
Jeden kredyt konsolidacyjny zamiast dwóch lub więcej – to jest jeden z najważniejszych elementów konsolidacji. Jest to zmniejszenie zobowiązań kredytowych i pożyczkowych, które mamy w naszym kredytowym portfelu. Zamiast na przykład dwóch kredytów gotówkowych, zadłużenia w limicie w rachunku i kredytu samochodowego po ich spłaceniu będzie jeden kredyt. Zamiast trzech rat kredytowych do regulowania będzie nowa jedna rata kredytowa. Jeden termin płatności, często elastycznie ustalony tak, aby wypadał dzień po wpłynięciu wynagrodzenia na konto. A to ułatwi zarządzanie spłatą zobowiązania.
Kolejne ważne pytanie dotyczy liczby kredytów, które można skonsolidować z kredytem konsolidacyjnym. Dwa lub więcej. Jednak maksymalny zakres zobowiązań jest ograniczony w propozycji kredytowej banku. Może to być siedem kredytów, ale i mniej lub więcej. Bardziej istotne jest to, że ograniczenia dotyczą rodzajów kredytów, a nie ich liczby. Każdy bank skonsoliduje kredyty gotówkowe, ale niekoniecznie już kredyty hipoteczne. Takie limity dotyczą głównie propozycji promocyjnych. Pytanie, które pojawia się najczęściej, dotyczy banku, w którym najlepiej zrobić konsolidację. Nie ma jednego najlepszego banku. W danej chwili opierając się na propozycjach kredytowych można wskazać przykładowo bank, który ma najniższe oprocentowanie - chociaż i one może być uzależnione od określonych czynników.
Podobnie jest z prowizją kredytową. Oferta bankowa zmienia się, a dodatkowo, ta ostateczna i indywidualna, zależy od tego, jaką ocenę kredytową potencjalny kredytobiorca otrzyma w banku. Jeżeli będzie ona bardzo dobra, to klient jest wówczas bardziej wiarygodny i można mu nawet obniżyć oprocentowanie. Jeżeli ocena nie będzie najlepsza, to i oferta będzie gorsza, a nawet konieczne może być dodatkowe zabezpieczenie, np. wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Ważne jest to, aby nie tracić pieniędzy i zawsze w miarę możliwości, postarać się porównać dwa kredyty konsolidacyjne. Na pewno jeden z nich będzie tańszy.