Hodowlaowadow.pl – szarańcza wędrowna i pustynna

Na stronie hodowlaowadow. pl szczegółowo opisano dwa gatunki najczęściej wykorzystywane w hodowli: szarańczę wędrowną i pustynną. Oba mają podobne potrzeby, ale różnią się tempem wzrostu, zachowaniem i podatnością na błędy środowiskowe.
Szarańcza wędrowna (Locusta migratoria) to gatunek często wybierany przez osoby, które mają więcej miejsca i mogą zapewnić odpowiednie warunki cieplne. Potrzebuje wysokiej temperatury – najlepiej powyżej 30°C w ciągu dnia – oraz dostępu do światła. Bez niego owady są apatyczne, nie żerują i nie rozmnażają się. Najlepiej czują się w pojemnikach z pionowymi powierzchniami do wspinania i z przewiewem, który pozwala utrzymać suchy mikroklimat. W opisie na stronie znajduje się też informacja o tym, jak ważne jest zapewnienie miejsca do składania jaj – najlepiej sprawdza się wilgotne podłoże torfowe lub kokosowe, które regularnie się wymienia. Larwy po wykluciu wymagają stabilnego ciepła, w przeciwnym razie ich rozwój może się zatrzymać. Szarańcza pustynna (Schistocerca gregaria) ma zbliżone wymagania środowiskowe, ale rozwija się szybciej. Jest bardziej intensywna w zachowaniu, często bardziej ruchliwa, co może być zaletą przy karmieniu zwierząt reagujących na szybki ruch. Jest też bardziej wrażliwa na błędy w utrzymaniu wilgotności. Na stronie hodowlaowadow. pl znajdziemy uwagi dotyczące systemów wentylacji i ogrzewania, które pozwalają utrzymać stabilne warunki bez zbędnych strat w kolonii. Zawarte są też konkretne wskazówki, jak postępować z nadmiarem dorosłych, które przestają się rozmnażać – np. jak selekcjonować je do karmienia i jak podzielić populację na aktywne i zapasowe grupy.
Oba gatunki wymagają regularnej pielęgnacji. Trzeba usuwać resztki warzyw, wymieniać podłoże lęgowe, kontrolować poziom wilgoci i unikać zbyt dużego zagęszczenia, które sprzyja agresji i deformacjom. Hodowlaowadow. pl opisuje te procesy w sposób praktyczny – krok po kroku, z realnych doświadczeń. Zwraca też uwagę na to, że szarańcza, choć bardziej wymagająca niż karaczany czy mącznik, daje w zamian stabilne i wartościowe źródło karmy.

Szczegóły strony https://hodowlaowadow.pl: