Salon Kosmetyczny Kraków

DLACZEGO AKTYWNOŚĆ RUCHOWA JEST TAK WAŻNA? Rozmowa z dr Grażyną Kołomyjską, gerontologiem i specjalistą od aktywności ruchowej osób w wieku dojrzałym, właścicielką Studia Active Woman w Krakowie Dlaczego ruch jest tak ważny, aktualnie dużo się mówi na ten temat, co Pani o tym myśli.
Ruch jest naturalną potrzebą naszego ciała, tak jak potrzeba jedzenia, oddychania, wypoczynku, czy sen…. Ruch jest po to, aby nie zgnuśnieć i być zawsze sprawnym fizycznie, psychicznie i umysłowo, bez względu na wiek. Ruch jest wpisany w nasze życie i potrzebny nam jak chleb. Powinniśmy to sobie głęboko uświadomić. ” U. Strunz w swojej książce „Wiecznie młodzi…” napisał„.. ruch to cudowna pigułka za, którą zapewne zapłaciłoby wielu, gdyby ją można było kupić w aptece…”, a Horacy powiedział„.. jeśli nie biegasz pókiś zdrów będziesz biegał jak zachorujesz…” Przytoczone zdania, znakomicie nawiązują do tego co chciałabym przekazać.
Wielu z nas wie, że aktywność ruchowa jest bardzo ważna, zarówno dla naszego zdrowia jak i samopoczucia, ale niestety my Polacy czas wolny najczęściej spędzamy biernie. Potwierdzeniem moich słów jest fakt, że w Polsce jest około 20% osób systematycznie ćwiczących i przyznać trzeba, że jest to ciągle jeszcze za mało. Ruch między innym wyzwala w nas energię, czujemy w sobie wyraźny przypływ sił witalnych i chęć do działania, przestaje nam wystarczać szara codzienność, związana z wykonywaniem rutynowych codziennych czynności.
Aktywność ruchowa pobudza każdą komórkę naszego ciała i działa na nie stymulująco. Pamiętajmy, że w naszym ciele mamy około 80 bilionów komórek, to niewyobrażalna liczba. Aktywność ruchowa usprawnia całe nasze ciało na poziomie komórek, tkanek, narządów i wszystkich fizjologicznych układów. To bardzo ważna informacja, szczególnie w czasach w których aktualnie żyjemy. Mam tu na myśli, to że codziennie wiele godzin spędzamy w pozycji siedzącej, przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach i jesteśmy odcięci od naturalnych bodźców płynących z tego środowiska, siłą rzeczy mamy ograniczony kontakt z przyrodą, a kontakty z ludźmi ograniczają się do krótkich i zwięzłych komunikatów. Na dodatek przytłoczeni jesteśmy codziennymi obowiązkami, które wywołują w nas pośpiech i w konsekwencji wyzwalają stres. Patrząc na to w perspektywie czasu, może to być zabójcze dla naszego samopoczucia i zdrowia.
Poczucie wypalenia i ciągłego zmęczenia sprawia, że szukamy sposobu na uwolnienie sięod tego stanu. Wydaje się nam, że skoro jesteśmy zmęczeni, odczuwamy brak energii, to powinniśmy odpocząć, usiąść w fotelu, na kanapie, koniecznie przed telewizorem….. Taki model wypoczywania niestety, jest dość często preferowany przez wielu z nas. Nie zdajemy sobie do końca sprawy z tego jak wiele tracimy. Zapraszamy do Active Woman

Szczegóły strony https://active-woman.pl: